Russian
rock, rosyjski rock

Muzyka rockowa, na zachodzie, zaczynała rozwijać się już po zakończeniu drugiej wojny światowej. Olbrzymi wpływ na popularyzację gatunku miał Elvis Presley, póżniej zaś The Beatles. Z upływem czasu kolejne kapele grały coraz mocniej i szybciej. Tak powstał hard rock, z którego wyodrębnił się później heavy metal. Początek metalu datuje się na 1970 rok. W tym samym czasie w Polsce, a tym bardziej ZSRR muzyka rockowa praktycznie nie istniała.

Gdy takie zespoły jak: Scorpions, Deep Purple, Led Zeppelin, Queen, Rainbow, Judas Priest, AC/DC czy Black Sabbath szturmem zdobywały szczyty list przebojów, określenie „Russian rock” w ogóle nie funkcjonowało.

Jednym z pierwszych rosyjskich zespołów rockowych był, założony w 1972 roku, Akwarium (ros. Аквариум). Grupa odniosła ogromny sukces w krajach byłego ZSRR. Na zachodzie jednak w ogóle nie zaistniała.

Rozwój rosyjskiej muzyki rockowej nastąpił na fali sukcesu moskiewskiego, heavy metalowego zespołu Aria (ros. Ария). To właśnie założona w 1985 roku kapela, jako pierwszy rosyjski zespół, odniosła międzynarodowy sukces. Od tej pory rosyjski rock zaczął liczyć się w świecie. Aria przetarła szlak dla wielu młodych rosyjskich zespołów, które zaczęły masowo powstawać w latach 90. Do najpopularniejszych należą: Kolovrat, Mumij Troll, Lube, Lumen, The Gourishankar, Kipiełow, Nautilus Pompilius oraz DDT.

Obecnie rosyjska scena rockowa jest jedną z najważniejszych w Europie, zaś rosyjski rock liczy się w świecie muzyki.