Radio
zet

Radio to przede wszystkim muzyka. Ludzie wybierają określoną stację ze względu na nadawaną muzykę. Musi w radiu być zatem dopasowana do masowego odbiorcy.

 

Tym co pociąga i interesuje masowego odbiorcę jest muzyka prosta, lekka w odbiorze, nie wymagająca słuchu. Najlepiej w ten kanon wpisuje się współczesna muzyka pop, która opiera się na szokowaniu odbiorców, nie zaś na wirtuozerii. Można zatem rzec, że jest „produktem”, który musi za wszelką cenę „się sprzedać”. Dlatego właśnie stacje radiowe emitują głównie dosyć prostą, oraz niewymagająca żadnego wykształcenia, muzykę. Jest to głównie pop bądź disco polo oraz rap.

 

Niektóre stacje, jak choćby radio zet, rozumieją jednak różne potrzeby słuchaczy, wobec czego posiadają bardzo dużo różnych kanałów oferujących różne gatunki muzyczne. Jest zatem: zet soul, zet dance, zet smooth jazz, zet rock, zet classick rock, a nawet zet Chopin. Jest zatem w czym wybierać. Miłośnicy mocnych rockowych brzmień z pewnością znajdą coś dla siebie, podobnie jak osoby preferujące soul oraz jazz. Bardzo intrygujący jest właśnie kanał, który prezentuje najpiękniejsze utwory największego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina. Kanał powstał we współpracy z Towarzystwem im. Fryderyka Chopina i ma na celu przybliżanie słuchaczom twórczości tego wielkiego muzyka.

 

Radio zet dostrzega również grupę osób, które nie „zamykają się” w jednym gatunku muzycznym. Dla takich osób są właśnie kanały zet 80, zet 90, zet 2000, zet hits, zet love czy zet do biegania. Tutaj muzyka pogrupowana jest nie według gatunku, ale według charakteru. Zet 80 jest przeznaczone dla osób ceniących muzykę z lat 80. Posłuchać można zatem zarówno przebojów Michaela Jacksona, jak również pięknych utworów Queen. Zet love przeznaczone jest dla osób ceniących utwory miłosne, w tym również ballady rockowe.

 

Jak wiadomo, radio to nie tylko muzyka, ale również wiadomości. Sporą grupę słuchaczy radia stanowią kierowcy, dlatego tak ważne są nie tylko wiadomości lokalno – sportowe, ale przede wszystkim informacje drogowe, które pomogą uniknąć utrudnień, a nawet niebezpieczeństwa na drodze. W radiu nie może zabraknąć również najnowszych wieści ze świata polityki, które pośrednio dotyczą każdego.

 

Audycje radiowe nie mogłyby się obejść bez wszelkich konkursów. Oferta radia Zet jest pod tym względem bardzo bogata. Znaleźć można: „Rodzina do kina”, „Od a do zet”, „Wymyśl swój miks”, „powiedz kocham” oraz bardzo zabawny, acz nieco kontrowersyjny – „Wkręty Nosala”. Widać zatem, że każdy program ma inną specyfikę oraz zupełnie inną grupę docelową. „Powiedz kocham” przeznaczony jest dla młodych zakochanych, „Wymyśl swój miks” dla kreatywnych osób, zainteresowanych muzyką, zaś „Wkręty Nosala”, dla ludzi, którzy chcą zrobić na antenie żart swoim znajomym.

 

Na sukces danego radia składa się wiele czynników, ale zasadniczym jest bogata i różnorodna oferta, która przyciągnie jak największą grupę słuchaczy.