Polski
metal

Polska scena muzyczna metalem stoi. Mimo, że ciężka muzyka już dawno została strącona z piedestału, to jednak polskie kapele znane są w wielu krajach. Co więcej polska scena metalowa jest jedną z najlepszych.

Trzech wybitnych

Mówiąc o polskim metalu, nie sposób pominąć pionierów tego gatunku w Polsce. Należą do nich: Turbo, TSA, KAT, Stos oraz Dragon. Pierwsze trzy z nich zdecydowanie jednak wybijały się na tle całej reszty. W Polsce zaczęto nawet w stosunku do nich używać określenia „Wielka Trójka” polskiego metalu. TSA powstało w 1979 roku w Opolu. W 1984 roku wydali płytę „Heavy Metal Świat”, która do dziś pozostaje inspiracją dla wielu młodych kapel. Poznański zespół Turbo zadebiutował w 1982 roku albumem „Dorosłe Dzieci”. Nikt nigdy wcześniej nie grał tak szybko i nie brzmiał tak rewelacyjnie. Największą popularność zespół zdobył jednak za sprawą wydanego w 1986 roku albumu „Kawaleria Szatana”. W listopadzie 2013 ma ukazać się kolejna płyta zatytułowana „Piąty Żywioł”. Katowicki KAT reprezentował ciekawe połączenie thrash oraz black metalu. Byli jedynym polskim zespołem, który występował na scenie z największymi zespołami jak: Metallica, Helloween, Running Wild oraz Iron Maiden.

Nie tylko „Wielka Trójka”

Dokonania „Wielkiej Trójki” polskiego metalu stały się inspiracją oraz bodźcem dla wielu polskich muzyków do grania różnych odmian metalu. Na fali sukcesów Turbo, KATa oraz TSA powstało wiele nowych zespołów jak: Vader, Behemoth, Acid Drinkers, Monstrum, Graveland, Wilczy Pająk, Fatum, Hunter oraz CETI. Większość z nich gra z powodzeniem do dziś. Co więcej wszystkie te zespoły wpisały się na stałe w historię polskiego metalu, zaś Behemoth, Acid Drinkers oraz Vader osiągnęły wielki, międzynarodowy sukces, który spycha w cień nawet dokonania „Wielkiej Trójki”.

Za granicą łatwiej

Ciągle jednak powstają kolejne kapele. Polski metal ma się bowiem świetnie. Co więcej większość młodych zespołów osiąga spory sukces za granicą. Szkoda tylko, że w Polsce pozostają niedoceniani, a w zasadzie w ogóle niezauważani. Nie zanosi się niestety na to, aby miało się to zmienić. Pozostaje się zatem cieszyć, że polski metal znajduje uznanie w oczach obcych fanów.