Młodzi
na scenie

Lata tradycji

Przez lata świątynią polskiego, a nawet światowego, metalu były Katowice. To właśnie tam, nieprzerwanie od 1986 roku, odbywał się festiwal Metalmania. Przyciągał nie tylko największe gwiazdy sceny rockowo – metalowej, ale również fanów z całego świata. Na Metalmanii pojawiali się ludzie z całego świata. W końcu muzyka, a zwłaszcza metal, jest dla każdego.

Metalmania dla wielu młodych kapel stała się jednak czymś więcej niż tylko kolejnym koncertem. Możliwość zaprezentowania własnego repertuaru szerokiej publiczności pozwoliła wielu młodym zespołom wypłynąć na szerokie wody. Dzięki temu właśnie rozbłysły gwiazdy: Turbo, KAT-a, TSA, Wilczego Pająka, Acid Drinkers, Vadera czy chociażby Dragona. W 1987 roku zaprezentowały się miedzy innymi takie kapele jak: Helloween, Overkill oraz Running Wild. Wtedy były to młode, ambitne zespoły, dziś są to legendy muzyki metalowej.

Wypełnić lukę

Po ostatniej edycji Metalmanii w 2008 roku nastała w Polsce pustka. Muzycy metalowi nie mają bowiem możliwości zaprezentowania swojego repertuaru szerszej publiczności. Początkujące kapele mają problemy ze zorganizowaniem choćby małej, kameralnej imprezy, zaś legendy polskiej sceny metalowej nie potrzebują promocji, bo każdy fan zna ich wartość. Powstaje zatem olbrzymia luka między młodymi wilkami a starymi wyjadaczami. W dzisiejszych czasach nie jest jej w stanie wypełnić festiwal w Jarocinie bowiem coraz bardziej zaczyna być kształtowany przez twórców muzyki popularnej. Staje się on zatem kolejnym świętem popkultury.

Nadzieją dla młodych, ambitnych, polskich muzyków może być jednak międzynarodowy Sonisphere Festival organizowany od 2009 roku. Jest to święto muzyki rockowo – metalowej organizowane co roku w kilku europejskich miastach. Po raz pierwszy zawitało do Polski w 2010 roku. Koncert odbył się wówczas 16 czerwca na lotnisku Bemowo w Warszawie. Było to bezprecedensowe wydarzenie, bowiem po raz pierwszy na jednej scenie zagrała razem tzw. „Wielka Czwórka” thrash metalu, czyli: Metallica, Megadeth, Slayer oraz Anthrax. Jako suport wystąpił gdański zespół Behemoth. W dwóch kolejnych latach koncerty ponownie odbywały się na Bemowie.

11 lipca 2014 roku  Sonisphere Festiwal ponownie zawita do Polski, Koncert odbędzie tym razem na stadionie narodowym w Warszawie. Gwiazdą koncertu będzie jedna z najważniejszych grup w historii metalu – Metallica. Wystąpią również zespoły: Anthrax, Alice in chains oraz Kvelertak. Zapowiada się zatem wielkie święto metalu.