Gothic
metal

Wraz z nadejściem lat 90, nadszedł również zmierzch popularności metalu. Muzyka, która jeszcze w drugiej połowie lat 80 była dominującym nurtem, powoli usuwała się w cień. Dotyczyło to wszystkich gatunków. Zupełnie inaczej sytuacja wyglądała w Polsce, gdzie wraz z nadejściem lat 90, a tym samym suwerenności państwa polskiego, nadeszła również fala popularności metalu.

Protoplastą i jednocześnie naczelnym przedstawicielem gothic metalu w Polsce jest, założony w Warszawie w 1988 roku, zespół Closterkeller. To właśnie albumy tej grupy uznawane są za pierwsze polskie płyty z nurtu gothic metal. Jednocześnie twórczość tej grupy ciężko jednoznacznie scharakteryzować. W ich muzyce widać wpływy nie tylko gothic metalu, ale również: heavy metalu, post punku, cold wave a nawet metalu progresywnego.

Sukces Closterkellera zapoczątkował rozwój polskiej sceny gothic metalowej. Pojawiły się takie kapele jak: Delight, Desdemona, Via Mistica, Artrosis oraz Batalion d’Amour. Każda z nich odniosła spory sukces i każda wypracowała swój unikalny styl. Żadna jednak swoimi osiągnięciami nie nawiązała do sukcesów Closterkeller.

Zmierzch popularności metalu nastąpił dosyć szybko również i w Polsce. Muzyka ta definitywnie zniknęła z list przebojów oraz półek sklepowych. Mimo przeciwności ciągle jednak powstają kolejne kapele metalowe. Do najnowszej fali polskiego gothic metalu należą zespoły UnSun oraz Alcalary, Fani mogą zatem spać spokojnie, metal zniknął z list przebojów, ale nie ze świadomości oddanych  fanów, którzy w dalszym ciągu kochają mocne gitarowe brzmienia.