Gothic
metal bands

Od powstania muzyki metalowej minęło ponad 40 lat. W tym czasie wyodrębniły się dziesiątki różnych podgatunków metalu. Różnice pomiędzy poszczególnymi stylami są jednak tak płynne, że ciężko z pełną odpowiedzialnością przypisać określony zespół do określonego stylu. Niezwykle ciekawie sytuacja wygląda z gothic metalem, gdzie uwidaczniają się wpływy niemal wszystkich podgatunków.

Wpisując w wyszukiwarkę gothic metal bands, uzyska się miliony odpowiedzi, prezentujących, przynajmniej, setki różnych zespołów powiązanych, w jakiś sposób, z gothic metalem. Gdzie jest jednak granica między gothic metalem a innymi podgatunkami?

Gothic metalu doszukać się można w twórczości wielu zespołów power metalowych. Chodzi tutaj głównie o fiński zespół Nightwish, reprezentujący symfoniczny power metal, który często bywa utożsamiany z gotyckim stylem. Wszystko za sprawą tekstów zespołu oraz gotyckiej stylistyki byłej wokalistki Tarji Turunen. Muzycy jednak określają swoją muzykę jako metal symfoniczny.

Na drugim biegunie znajduje się angielski zespół Cradle of Filth, którego styl muzyczny określa się mianem extreme gothic metal. Wszystko za sprawą tekstów muzycznych, oprawy graficznej albumów oraz teledysków przepełnionych gotyckim mrokiem oraz tajemnicą. Jeśli chodzi o samą muzykę to zespół prezentuje surowe black metalowe brzmienie z charakterystycznym growlem, przechodzącym w skrzek, wokalisty – Daniego Filtha.

Elementów gothic metalu szuka można u naprawdę wielu zespołów, ale trudno się temu dziwić, jest to bowiem jeden z najbardziej intrygujących podgatunków metalu.