Doom
metal

Na 1970 rok datuje się początek heavy metalu. Wtedy to właśnie swój debiutancki album wydała brytyjska grupa Black Sabbath. Muzyka zespołu wywarła duży wpływ na wielu artystów, którzy zwrócili się w stronę ciężkiego grania. Muzycznie każdy zespół i podgatunek metalu zawdzięczają wiele Black Sabbath. Jednakże jeden z nich, a mianowicie doom metal wywodzi się w prostej linii z wczesnej twórczości kapeli z Birmingham.

Doom metal jako osobny gatunek muzyczny powstał na początku lat 80. Za prekursorów nowego stylu uważa się zespoły: Pentagram, Candlemass, Trouble oraz Saint Virus. Wpisując w wyszukiwarkę doom metal bands, otrzyma się jednak szereg odpowiedzi z nazwami innych kapel. Do popularniejszych przedstawicieli tego stylu należą: Katatonia, Anathema, Sentenced, Lyijykomppania, Amorphis, Acid King, Lacrimas Profundere oraz nieistniejący już Cirith Ungol. Najważniejszymi polskimi kapelami z tego nurtu są: Cemetery of Scream, Corruption, Lacrima oraz Neolith.

Pierwszych doom metalowych utworów należy jednak szukać w początkowym okresie twórczości zespołu Black Sabbath. Należą do nich „Into the void”, „Electric Funeral”, „Hand of Doom” oraz „Black Sabbath”.

Doom metal charakteryzuje się ciężkim, majestatycznym brzmieniem. Dominuje wolne oraz średnio tempo. W warstwie lirycznej przeważają tematy melancholijne i depresyjne. Jednakże w twórczości niektórych zespołów, na czele z Cirith Ungol, dominowały teksty nawiązujące do literatury fantasy, które bardziej cechują power metal.

Doom metal często łączony był z różnymi innymi stylami muzycznymi. Niektóre death metalowe kapele zwracały się z czasem właśnie w stronę doom metalu. To samo dotyczy zespołów gothic metalowych. To akurat jest dosyć oczywiste połączenie, bowiem oba style charakteryzują się nieco melancholijnym i posępnym klimatem. Do częstych zabiegów muzycznych należało również łączenie doom metalu z ambientem, co potęgowało depresyjny charakter tegoż stylu.

Widać zatem wyraźnie, że każdy podgatunek metalu wiele zawdzięcza twórczości Black Sabbath.