Bi2
Oficjalna strona internetowa

Zaraz po zakończeniu II wojny światowej Europa podzieliła się na wschód i zachód. Powstały niejako 2 „osobne bloki”, które pozostały dla siebie zamknięte. Gdy na zachodzie Europy narodził się heavy metal, kraje bloku wschodniego odrzuciły ten gatunek muzyki, traktując go jako zagrożenie dla ich wartości. Ludzie nie mogli jednak pozostać obojętni na piękne gitarowe riffy, porywające solówki, szybkie partie perkusji oraz fantastyczne możliwości wokalne. Dlatego właśnie muzyka rockowa, z trudem, bo z trudem, ale znalazła swoich fanów również na wschodzie Europy. Co więcej kapele z tej części świata zaczęły robić karierę również na zachodzie, gdzie niechętnie patrzono na ludzi z krajów bloku wschodniego.

Jednym z pierwszych zespołów, który z tej części Europy, który odniósł międzynarodowy sukces był czeski Citron, którego muzyka balansuje na granicy hard rocka i klasycznego heavy metalu. Jeszcze większą karierę na zachodzie zrobił jednak Arakain, który gra muzykę z pogranicza heavy oraz thrash metalu.

Pierwszymi polskimi kapelami, które zostały docenione na zachodzie były Czerwone Gitary oraz SBB. U tej drugiej widać wyraźne wpływy jazzu oraz psychodelicznego rocka. Doszukiwać się można również wpływów muzyki poważnej. Na zachodzie zaczęto nawet porównywać kapelę Józefa Skrzeka do legendy rocka, czyli Pink Floyd.

W latach 80 bardzo popularna na zachodzie stała się tzw. „Wielka Trójka Polskiego Metalu”, czyli zespoły TSA, Turbo i KAT. Ten ostatni występował na scenie razem z takimi gwiazdami jak: Iron Maiden, Metallica czy Helloween.

Z czasem do głosu doszły kapele z Rosji. Tutaj szczególnie wyróżniała się moskiewska Aria (ros. Ария), przedstawiciel klasycznego heavy metalu. W twórczości tej grupy można jednak usłyszeć wyraźne wpływy Iron Maiden. Muzyka jednak charakteryzuje się wolniejszym tempem z bardzo czystym, nieco balladowym, wokalem Valeriyego Kipelova, który jednak opuścił Arię w 2001 roku i założył własny zespół, z którym święci triumfy na rodzimej scenie.

Niespotykany wcześniej sukces odniosła inna, rosyjska grupa Bi2. Oficjalna strona internetowa kapeli dostarcza wielu interesujących informacji na jej temat. Muzykę zespołu ciężko jest jednoznacznie sklasyfikować. Można ją określić zarówno jako pop rock, indie rock, a nawet post punk. Kapela została założona w 1988 roku w Mińsku. W skład zespołu weszli Aleksandr „Szura” Uman i Jegor „Lewa” Bortnik. Po trzech latach jednak zawiesiła działalność. Wznowiła ją dopiero w 1999 roku i od razu osiągnęła olbrzymi sukces. Singiel „Sierdce” zdobył niesamowitą wręcz popularność, co z kolei przyczyniło się do wzrostu zainteresowania zespołem wśród fanów na całym świecie.

Krokiem milowym w karierze Bi2 (ros. Би-2) było jednak nagranie muzyki do filmu „Brat-2”. Wtedy to cały świat miał okazje usłyszeć rockowe brzmienie rosyjskiej kapeli, która przyćmiła nawet swoich rodaków z Arii.

Obecnie kapele ze wschodniej Europy śmiało podbijają zachodnie rynki. Przestały istnieć jakiekolwiek podziały, a liczy się wyłącznie muzyka.