Ambient
metal

Ambient był łączony z metalem także przez polskich artystów. Jednym z najpopularniejszych jest, założony w 1991 roku, Behemoth, który w początkowym etapie swojej twórczości grał black metal. Szybko jednak zwrócił się w stronę death metalu. Przetarł jednak szlak dla wielu młodych polskich kapel.

Obecnie jednym z najpopularniejszych, rodzimych wykonawców jest poznański Perunwit. Na swoim koncie mają 5 studyjnych płyt, z których pierwsza ujrzała światło dziennie już w 1995 roku, kiedy to ambient metal, jako osobny styl, zaczynał się dopiero rozwijać na świecie. Jednocześnie muzyka Perunwit wyróżnia się na tle pozostałych zespołów. Ciężko ją jednoznacznie scharakteryzować. Doszukać się można, oprócz ambientu, także elementów folkloru oraz viking metalu. Nic natomiast nie łączy zespołu z black metalem.

Innym, czołowym polskim przedstawicielem tego nurtu jest warszawski Wojnar, którego muzyka zmieniała się na przestrzeni lat. Zaczynali od ambientu z elementami folkloru, aby z czasem zwrócić się w stronę black metal ambientu. Zespół istnieje od 1997 roku. Na swoim koncie ma 3 studyjne albumy.

Należy wymienić również takich twórców jak: Musorgski, Goat Thron oraz nieistniejący już Iuvenes. Wszystkie te kapele są silną inspiracją dla młodych, polskich kapel.

Do nowej polskiej fali ambient metalu należą: zespoły: Alcalary, Aniroe, Strzępy oraz Zørormr. Polska scena ambient metalowa nie może wprawdzie równać się z zachodnią, w dalszym ciągu jednak dynamicznie się rozwija. Starsze kapele nagrywają kolejne płyty, powstaje ponadto coraz więcej młodych zespołów.