Ambient
metal zespoły

Ambient metal, jako osobny styl, pojawił się wraz z twórczością norweskiego zespołu black metalowego Burzum. Elementy muzyki tła wykorzystywane były już jednak znacznie wcześniej. Znaleźć je można w twórczości takich legend jak choćby: Slayer, Saxon czy Iron Maiden.

Iron Maiden, z Londynu, jest naczelnym przedstawicielem nurtu NWoBHM (New Wave of British Heavy Metal) i jednocześnie jednym z najbardziej znanych zespołów metalowych na świecie. Fanom ciężko byłoby wyobrazić sobie twórczość ich idoli bez charakterystycznych elementów muzyki tła w niektórych utworach. Dotyczy to np.: Rhime of the ancient mariner, Alexander the Great czy choćby epickiego When the wild wind blows z charakterystycznym, na początku i na końcu, świstem wiatru.

Innym przedstawicielem nurtu NWoBHM, który bardzo chętnie odwoływał się do dźwięków ambient, jest angielski Saxon. Na każdej płycie zespołu można znaleźć jeden krótki, instrumentalny utwór składający się wyłącznie z muzyki tła, będący preludium do prawdziwej „heavy metalowej uczty”.

Powyższe zespoły są jedynie przykładem na wykorzystanie elementów ambientu w swojej twórczości. Inne kapele jednak zdefiniowały, jako osobny styl, ambient metal. Zespoły, które przyczyniły się do jego rozwoju i popularyzacji to przede wszystkim: norweski Burzum oraz włoski Canaan. Obecnie ważnymi przedstawicielami tego nurtu są: ukraiński Moloch, włoski Lord Agheros, irański Emerna oraz amerykański Skaltros.

Ambient metal rozwija się zatem w dalszym ciągu. Powstaje coraz więcej kapel, które odnoszą międzynarodowy sukces.