Ambient
metal bands

Ambient jest podgatunkiem muzyki elektronicznej. Tworzy niejako muzykę tła. Z czasem jednak tak zainspirował różnych twórców, że zaczął być wykorzystywany przez różnych artystów, również tych reprezentujących mocne gitarowe brzmienie. Tak bardzo się przyjął, że z czasem stał się osobnym podgatunkiem muzyki metalowej – tzw. ambient metalem.

Wpisując w wyszukiwarkę frazę Ambient metal bands, dostanie się spore zestawienie prezentujące listę kapel grających właśnie ten rodzaj metalu. Jednym z pierwszych i jednocześnie najpopularniejszych jest norweski zespół Burzum. To właśnie ta kapela, jako jedna z pierwszych, zaczęła, w połowie lat 90, łączyć black metal z muzyką tła. Miało to nadać jeszcze mroczniejszy charakter tej muzyce. W efekcie powstało coś, co z czasem zaczęto nazywać mianem ambient black metalem.

Eksperymenty muzyczne, wykorzystane przez Burzum, stały się inspiracją dla całej rzeszy zespołów black metalowych, na czele z niemieckim Lunar Aurora, szwajcarskim Paysage d’Hiver oraz, w mniejszym stopniu, francuskim Blut Aus Nord.

Ambient stał się zatem ściśle związany z black metalem. Jednakże wykorzystywany jest również przez kapele prezentujące inne style muzyczne. Dotyczy to zwłaszcza viking metalu oraz pagan metalu. Elementy ambientu odnaleźć można jednak w twórczości takich legend jak: Black Sabbath, Iron Maiden czy Slayer. Rozpowszechnił go jednak norweski Burzum, tworząc dzięki temu jeszcze mroczniejsze i bardziej nastrojowe kompozycję.